Logo BIP
Herb
Biuletyn Informacji Publicznej
Urzędu Gminy Kozielice

Wyszukiwanie zaawansowane

Menu przedmiotowe

BOI

Tagi

Uchwała Nr XXVIII/190/2018 Rady Gminy w Kozielicach z dnia 19 lutego 2018r. w sprawie szczegółowych warunków przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze, szczegółowych warunków zwolnienia od opłat oraz trybu ich pobierania.

Uchwała Nr XXVIII/190/2018

Rady Gminy w Kozielicach

z dnia 19 lutego 2018r.

 

w sprawie: szczegółowych warunków przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze

i specjalistyczne usługi opiekuńcze, szczegółowych warunków zwolnienia

od opłat oraz trybu ich pobierania.

 

Na podstawie art.17 ust.1 pkt 11, art. 50 ust. 6 ustawy z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2017 r. poz.1769 ze zmianami) oraz art. 18 ust. 2 pkt 15 i art.40 ust.1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2017 r. poz.1875 ze zmianami),

Rada Gminy w Kozielicach uchwala, co następuje:

 

§ 1. Ustala się szczegółowe warunki przyznawania usług opiekuńczych i specjalistycznych usług opiekuńczych, z wyłączeniem specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi, w brzmieniu ustalonym w Załączniku Nr 1 do niniejszej uchwały, stanowiącym jej integralną część.

 

 

§ 2.Ustala się szczegółowe zasady odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze, z wyłączeniem specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi, szczegółowe warunki częściowego lub całkowitego zwolnienia z opłat oraz tryb pobierania tych opłat, w brzmieniu ustalonym w Załączniku Nr 2 do niniejszej uchwały, stanowiącym jej integralną część.

 

 

§ 3.Wykonanie uchwały powierza się Kierownikowi Ośrodka Pomocy Społecznej w Kozielicach.

 

 

§ 4. Traci moc Uchwała Nr XIV/161/2012 Rady Gminy w Kozielicach z dnia 25 października 2012r.

 

 

§ 5. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

 

 

 

 

 

 

 

UZASADNIENIE

 

Organizowanie i świadczenie usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych, w miejscu zamieszkania, z wyłączeniem specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi - zgodnie z art. 17 ust.1 pkt.11 ustawy z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej - znajduje się w katalogu zadań gminy o charakterze zadań obowiązkowych. Naczelną zasadą tejże ustawy jest umożliwienie osobom i rodzinom przezwyciężenie trudnych sytuacji życiowych, których nie są one wstanie pokonać wykorzystując własne uprawnienia, zasoby i możliwości. W myśl art.50 wyżej powołanej ustawy w kompetencji Rady Gminy jest podejmowanie uchwały w kwestii szczegółowych warunków przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze oraz szczegółowe warunki częściowego lub całkowitego zwalniania z opłat jak również trybu ich pobierania. Podjęcie uchwały umożliwi w przypadkach uzasadnionych częściowe lub całkowite zwolnienie tych osób z ustalonej odpłatności, jak również wyznaczy granicę dochodu osobom o wysokim statusie ekonomicznym ubiegającym się o zapewnienie usług opiekuńczych, które są sobie w stanie zabezpieczyć te potrzeby we własnym zakresie. Uchwała ta wyraźnie określi koszt 1 (jednej) roboczo/godziny usług, jak również uwzględni zmiany kryteriów dochodowych w przyszłości.

 

Załącznik Nr 1

do Uchwały Nr XVIII/190/2018

Rady Gminy w Kozielicach

z dnia19 lutego 2018 r.

 

 

 

SZCZEGÓŁOWE WARUNKI PRZYZNAWANIA USŁUG OPIEKUŃCZYCH
I SPECJALISTYCZNYCH USŁUG OPIEKUŃCZYCH

 

 

 

§ 1

 

1. Pomoc w formie usług opiekuńczych i specjalistycznych usług opiekuńczych, z wyłączeniem specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi, zwanych dalej usługami, przysługuje osobie samotnej, która z powodu wieku, choroby lub innych przyczyn wymaga pomocy innych osób, a jest jej pozbawiona.

 

2. Pomoc, o której mowa w ust.1 może być przyznana również osobie, która wymaga pomocy innych osób, a rodzina oddzielnie zamieszkująca, a także wspólnie zamieszkujący małżonek, wstępni, zstępni nie mogą takiej pomocy zapewnić.

 

3. Pomoc w formie usług opiekuńczych i specjalistycznych usług opiekuńczych może być przyznana w innych, szczególnie uzasadnionych przypadkach w zależności od możliwości zabezpieczenia usług przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Kozielicach oraz od jego możliwości finansowych.

 

 

 

§ 2

1. Usługi opiekuńcze obejmują pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych, opiekę higieniczną, zaleconą przez lekarza pielęgnację oraz w miarę możliwości, zapewnienie kontaktów z otoczeniem.

 

2. Usługi opiekuńcze wykonują opiekunki zatrudnione na podstawie umowy o pracę oraz inne osoby zatrudnione na podstawie umowy cywilnoprawnej w przypadku konieczności zapewnienia usług w formie pomocy sąsiedzkiej osobom zamieszkałym w miejscowościach, gdzie utrudniona jest komunikacja oraz również w przypadku zapewnienia zastępstwa za pracownika przebywającego na urlopie lub zwolnieniu lekarskim.

 

3. Specjalistyczne usługi opiekuńcze są to usługi dostosowane do szczególnych potrzeb wynikających z rodzaju schorzenia lub niepełnosprawności, świadczone przez osoby ze specjalistycznym przygotowaniem zawodowym. Usługi te świadczone są zgodnie z zaleceniem lekarza specjalisty i nie dotyczą osób zaburzeniami psychicznymi.

 

 

§ 3

1. Realizatorem pomocy wskazanej w §1 jest Ośrodek Pomocy Społecznej w Kozielicach, zwany dalej Ośrodkiem.

 

2. Przyznanie usług opiekuńczych następuje na wniosek osoby zainteresowanej, jej przedstawiciela ustawowego bądź innej osoby, za zgodą osoby zainteresowanej lub jej przedstawiciela ustawowego.

 

3. Usługi opiekuńcze mogą być przyznane z urzędu.

 

§ 4

1. Usługi opiekuńcze przyznawane są w formie decyzji administracyjnej szczegółowo określającej:

1) okres i zakres świadczonych usług;

2) aktualnie obowiązującą cenę godziny usług;;

3) odpłatność za realizację świadczonych usług;

4) miejsce świadczenia usług.

 

§ 5

Wymiar i zakres przyznanych usług opiekuńczych ustala się na podstawie wywiadu środowiskowego, w oparciu o:

1) ocenę sytuacji bytowej osoby określonej w §1;

2) dokumentację potwierdzającą sytuację zdrowotną osoby określonej w §1;

3) ocenę możliwości zapewnienia pomocy i opieki osobie określonej w §1 ust.1 przez osoby wymienione §1 ust.2;

4) posiadane środki finansowe w budżecie gminy na ten cel.

 

Załącznik Nr 2

do Uchwały Nr/XXVIII/190/2018

Rady Gminy w Kozielicach

z dnia19 lutego 2018r.

 

 

 

SZCZEGÓŁOWE WARUNKI ODPŁATNOŚCI ZA USŁUGI OPIEKUŃCZE
I SPECJALISTYCZNE USŁUGI OPIEKUŃCZE, SZCZEGÓŁOWE WARUNKI CZĘŚCIOWEGO LUB CAŁKOWITEGO ZWOLNIENIA OD OPŁAT

ORAZ TRYB POBIERANIA TYCH OPŁAT

 

 

§ 1

Świadczenia w formie usług opiekuńczych i specjalistycznych usług opiekuńczych realizowane są odpłatnie.

 

§ 2

Wysokość odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze uzależniona jest od sytuacji rodzinnej oraz dochodu osoby lub rodziny ubiegającej się o świadczenie określone w § 1.

 

§ 3

Usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze świadczone są nieodpłatnie w przypadku, gdy dochód jest równy lub nie przekracza kryterium dochodowego:

a/ dla osób samotnie gospodarujących – kwoty określonej w art.8 ust.1 pkt.1 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej;

  1. dla osób w rodzinie – kwoty określonej w art.8 ust.1 pkt.2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej.

Kryteria dochodowe podlegają weryfikacji na zasadach określonych w art.9 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej.

 

§ 4

1. Osoby nie spełniające warunków, o których mowa w §3, ponoszą odpłatność za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze w zależności od posiadanego dochodu na osobę wg. następujących zasad:

a/ Gospodarstwo domowe jednoosobowe:

 

Grupy

odpłatności

 

Dochód w % na osobę zgodnie z art.8 ust.1 pkt.1 ustawy o pomocy społecznej

 

 

Wysokość odpłatności w % za 1 godzinę usług

 

osoba samotna

osoba samotnie gospodarująca posiadająca krewnych (zstępnych / wstępnych) zobowiązanych do pomocy

1

2

3

4

I

do 100 %

bezpłatnie

II

powyżej 100-150%

5 %

15 %

III

powyżej 150-200%

10 %

25 %

IV

powyżej 200-250%

15 %

 

45 %

IV

powyżej 250-300%

20 %

V

powyżej 300-400%

30 %

 

65%

VI

powyżej 400-500%

40 %

VII

powyżej 500-600%

50 %

 

100%

VIII

powyżej 600%

100%

 

 

 

 

 

 

 

 

 

b/ Gospodarstwo domowe wieloosobowe

 

Grupy

odpłatności

 

Dochód w % na osobę zgodnie z art.8 ust.1 pkt.2 ustawy o pomocy społecznej

 

 

Wysokość odpłatności w % za 1 godzinę usług

 

osoba w rodzinie

osoba w rodzinie posiadająca krewnych (zstępnych / wstępnych) zobowiązanych do pomocy

1

2

3

4

I

do 100 %

bezpłatnie

II

powyżej 100-150%

15 %

20 %

III

powyżej 150-200%

30 %

40 %

IV

powyżej 200-300%

50 %

70 %

IV

powyżej 300-400%

80 %

90 %

V

powyżej 400%

100 %

100 %

 

 

2. Pod pojęciem osoby samotnej oraz osoby samotnie gospodarującej i osoby w rodzinie należy rozumieć osoby, o których mowa w art.6 pkt. 9, 10 i 14 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, tj.

a/ osoba samotna – osoba samotnie gospodarującą, niepozostającą w związku małżeńskim i nieposiadającą wstępnych ani zstępnych;

b/ osoba samotnie gospodarująca – osoba prowadząca jednoosobowe gospodarstwo domowe;

c/ osoba w rodzinie – rodzina – osoby spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie zamieszkujące i gospodarujące.

 

 

§ 5

1. Koszt jednej (1) godziny usług opiekuńczych i specjalistycznych usług opiekuńczych ustalana jest jako równowartość 1,0% minimalnego wynagrodzenia za pracę, ogłaszanego corocznie zgodnie z art. 2 ust. 4 ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2015 r. poz. 2008 z późn. zm.) i obowiązuje od 1 stycznia do 31 grudnia danego roku.

2. Odpłatność za usługi stanowi iloczyn kosztu jednej (1) godziny usług o którym mowa w ust.1, wskaźnika odpłatności określonego w §4 ust.1a i b niniejszego załącznika oraz liczby godzin świadczonych usług w miesiącu.

3. Opłata za usługi jest wnoszona przez osobę korzystającą z usług lub jej opiekuna w kasie lub na konto bankowe Urzędu Gminy w Kozielicach w terminie do 15-go dnia każdego miesiąca następującego po miesiącu, w którym wykonano usługę.

4. Podstawę wnoszenia opłat za usługi, o których mowa w ust.3 stanowi miesięczne rozliczenie w formie karty pracy, na których jest zrealizowana usługa potwierdzona podpisem świadczeniobiorcy, z wyłączeniem przypadków, gdy osoba z różnych przyczyn nie może się podpisać – informacja taka powinna być zawarta w wywiadzie środowiskowym.

5. W przypadku czasowej niemożności korzystania z usług przez świadczeniobiorcę z powodu nieobecności (np. pobytu w szpitalu, wyjazdu do sanatorium itp.) nie pobiera się opłat za okres, w którym faktycznie usługi nie były świadczona. Fakt nieświadczenia usług z powodu nieobecności osoby winien być potwierdzony zapisami w karcie pracy.

6. Dokonuje się zmiany wysokości odpłatności za usługi od pierwszego dnia następnego miesiąca, w którym została ogłoszona weryfikacja kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej na podstawie art.9 ustawy z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej.

 

 

 

 

 

 

 

§ 6

 

1. W szczególnie uzasadnionych przypadkach na wniosek świadczeniobiorcy, jego przedstawiciela ustawowego albo innej osoby , za zgodą świadczeniobiorcy lub jego przedstawiciela ustawowego, albo na wniosek pracownika socjalnego – świadczeniobiorca może zostać częściowo lub całkowicie zwolniony z odpłatności za usługi opiekuńcze na czas określony lub nieokreślony, jeżeli występuje co najmniej jedna z następujących okoliczności:

a/ poniesienie przez świadczeniobiorcę strat w wyniku zdarzenia losowego;

b/ występowanie w rodzinie świadczeniobiorcy więcej niż jednej osoby wymagającej pomocy w formie usług opiekuńczych lub specjalistycznych usług opiekuńczych;

c/ konieczność ponoszenia opłat za pobyt członka rodziny świadczeniobiorcy w domu pomocy społecznej lub ośrodku wsparcia, placówce opiekuńczo-wychowawczej, leczniczo-rehabilitacyjnej, opiekuńczo-leczniczej lub pielęgnacyjno-opiekuńczej;

d/ konieczność zabezpieczenia świadczeniobiorcy pomocy w formie usług opiekuńczych lub specjalistycznych usług opiekuńczych w wysokim wymiarze, powodującym, że odpłatność za te usługi zagraża egzystencji świadczeniobiorcy samotnie gospodarującego lub świadczeniobiorcy w rodzinie;

e/ ponoszenie stałych i niezbędnych wydatków, których wysokość zagraża egzystencji świadczeniobiorcy, związanych z:

- potrzebami mieszkaniowymi;

- procesem leczenia, w tym konieczności rehabilitacji, zakupów leków, artykułów higienicznych lub pielęgnacyjnych, itp.

e/ inne uzasadnione przyczyny i trudne sytuacje życiowe świadczeniobiorcy potwierdzone w wywiadzie środowiskowym.

  1. Częściowe zwolnienie z odpłatności za usługi opiekuńcze lub specjalistyczne usługi opiekuńcze ustala się obniżając procent (%) odpłatności o jedną grupę/y, o których mowa w §4, adekwatnie do sytuacji materialno-bytowej osoby lub rodziny korzystającej z usług, a ich zasadność powinna być potwierdzona dokumentami lub/i uwzględniona w wywiadzie środowiskowym.

3. Całkowite lub częściowe zwolnienie z odpłatności uwzględnione jest w decyzji administracyjnej przyznającej usługi opiekuńcze lub specjalistyczne usługi opiekuńcze.


Załączniki do pobrania

Plik Nazwa Data dodania Pobrań
05 03 2018 10 29 17uchwaA a nr 190 (PDF, 84.04Kb) 2018-03-05 10:29:17 12
05 03 2018 10 37 42uchwaA a nr 190 zaA A cznik nr 1 (PDF, 56.79Kb) 2018-03-05 10:37:42 22
05 03 2018 10 37 42uchwaA a nr 190 zaA A cznik nr 2 (PDF, 75.47Kb) 2018-03-05 10:37:42 53
Plik Nazwa Data dodania Pobrań

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Osoba odpowiadająca za treść informacji

Informatyk gminy Kozielice

Data wytworzenia:
05 mar 2018

Osoba dodająca informacje

Marek Informatyk gminy Kozielice

Data publikacji:
05 mar 2018, godz. 10:29

Osoba aktualizująca informacje

Marek Informatyk gminy Kozielice

Data aktualizacji:
05 mar 2018, godz. 10:37