Logo BIP
Herb
Biuletyn Informacji Publicznej
Urzędu Gminy Kozielice

Wyszukiwanie zaawansowane

Menu przedmiotowe

BOI

Tagi

UCHWAŁA NR XXVIII/191//2018 Rady Gminy Kozielice z dnia 19 lutego 2018 r. w sprawie regulaminu udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie Gminy Kozielice.

UCHWAŁA NR XXVIII/191//2018

Rady Gminy Kozielice

z dnia 19 lutego 2018 r.

 

 

w sprawie: regulaminu udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów

        zamiieszkałych na terenie Gminy Kozielice.

 

 

 

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 14a i pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2017 r. poz.1875 ze zm.) oraz art. 90f ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2017 r. poz.2198 z póź. zmianami) Rada Gminy Kozielice uchwala,co następuje:

 

 

 

§ 1.Uchwala się regulamin udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów

zamieszkałych na terenie Gminy Kozielice, stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.

 

 

§ 2. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Kozielice.

 

 

 

§ 3. Traci moc uchwała Nr XXIV/195/05 Rady Gminy Kozielice z dnia 25 sierpnia 2005 r.

 

 

 

§ 4.Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia jej w Dzienniku Urzędowym

Województwa Zachodniopomorskiego z mocą obowiązującą od 01 stycznia 2018 r.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

UZASADNIENIE

 

Podjęcie nowej uchwały jest podyktowane potrzebą zweryfikowania i dostosowania dotychczasowego regulaminu uchwalonego dnia 25 sierpnia 2005 r. Uchwałą Nr XXIV/195/05 Rady Gminy w Kozielicach do obowiązujących przepisów. Pomoc materialna jest udzielana uczniom w celu zmniejszenia różnic w dostępie do edukacji, umożliwienia pokonywania barier dostępu do edukacji wynikających z trudnej sytuacji materialnej ucznia. Zgodnie z art. 90f ustawy o systemie oświaty rada gminy uchwala regulamin udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie gminy, kierując się celami pomocy materialnej o charakterze socjalnym, w którym określa w szczególności: - sposób ustalania wysokości stypendium szkolnego, - formy w jakich udziela się stypendium szkolne w zależności od potrzeb uczniów zamieszkałych na terenie gminy, - tryb i sposób udzielania stypendium szkolnego, - tryb i sposób udzielania zasiłku szkolnego w zależności od zdarzenia losowego. Udzielanie świadczeń pomocy materialnej o charakterze socjalnym jest zadaniem własnym gminy w związku z powyższym podjęcie uchwały jest zasadne.

 

Załącznik

do Uchwały Nr XXVIII/191/2018

Rady Gminy Kozielice

z dnia19.02.2018r.

 

 

 

REGULAMIN UDZIELANIA POMOCY MATERIALNEJ

O CHARAKTERZE SOCJALNYM

DLA UCZNIÓW ZAMIESZKAŁYCHNA TERENIE GMINY KOZIELICE

 

 

Rozdział 1.

Postanowienia ogólne

 

§ 1. Regulamin udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie Gminy Kozielice, zwany dalej „Regulaminem” określa formy, tryb i sposób udzielania pomocy materialnej w postaci stypendium szkolnego i zasiłku szkolnego oraz sposób ustalania ich wysokości.

 

§ 2. Ilekroć w dalszych przepisach regulaminu mowa jest o:

1) ustawie - rozumie się przez to ustawę z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2017 r. poz.2198);

2) uczniu - rozumie się przez to osoby wymienione w art. 90b ust. 3 i 4 ustawy;

3) szkole - rozumie się przez to szkoły publiczne i niepubliczne, o których mowa w art. 90b ust. 3 pkt 1 i ust. 4 pkt 1 ustawy;

4) kolegium - rozumie się przez to publiczne i niepubliczne kolegia, o których mowa w art. 90b ust. 3 pkt 1 i ust. 4 pkt 2 ustawy;

5) ośrodku - rozumie się przez to publiczne i niepubliczne ośrodki, o których mowa w art. 90b ust. 3 pkt 2 ustawy;

6) dyrektorze - rozumie się przez to dyrektora szkoły, kolegium lub ośrodka, do której uczęszcza uczeń;

7) wnioskodawcy - rozumie się przez to, podmiot uprawniony do składania wniosku, o którym mowa w art. 90n ust. 2 ustawy;

8) Wójt Gminy - rozumie się przez to Wójta Gminy Kozielice z siedzibą w Kozielicach 73, 74-204 Kozielice;

9) Urząd Gminy - rozumie się przez to Urząd Gminy Kozielice z siedzibą w Kozielicach 73, 74-204 Kozielice.

 

§3. Pomoc materialna o charakterze socjalnym przysługuje uczniom, słuchaczom i wychowankom szkół i placówek, o których mowa w art. 90b ust. 3 i ust. 4 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j.: Dz. U. z 2017 r. poz.2198).

 

  1. . 1. Świadczeniami pomocy materialnej o charakterze socjalnym są:

1) stypendium szkolne;

2) zasiłek szkolny.

 

§ 5. Zadanie polegające na przyznawaniu stypendiów i zasiłków szkolnych finansowane jest na zasadach określonych w art. 90r ustawy.

 

 

 

 

Rozdział 2.

Formy stypendium szkolnego

 

  • 6. 1. Stypendium szkolne może być udzielone w formie:

1) całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych, w tym wyrównawczych, wykraczających poza zajęcia realizowane w szkole w ramach planu nauczania, a także udziału w zajęciach edukacyjnych realizowanych poza szkołą, w szczególności kosztów nauki języków obcych, zajęć sportowych, tanecznych, recytatorskich, wycieczek szkolnych, wyjść do kin i teatrów organizowanych przez szkołę;

2) pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym, w tym w szczególności zakup podręczników, zeszytów, przyborów szkolnych, tornistra, plecaka, stroju na zajęcia wychowania fizycznego, atlasów, encyklopedii, multimedialnych programów edukacyjnych, słowników, instrumentów muzycznych, okularów korygujących wzrok i innych uznanych przez dyrektora za niezbędne w trakcie edukacji szkolnej;

3) całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów związanych z pobieraniem nauki poza miejscem zamieszkania w przypadku uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz słuchaczy kolegiów, w szczególności kosztów zakwaterowania, przejazdu;

4) świadczenia pieniężnego, jeżeli organ przyznający stypendium uzna, że udzielenie stypendium w formach określonych w pkt 1, 2, 3 nie jest możliwe, a w przypadku słuchaczy kolegiów, nie jest celowe.

2. Stypendium może być udzielone w jednej lub kilku formach jednocześnie.

3. Stypendium udzielone w formach określonych w ust. 1 pkt 1-3 realizowane jest poprzez refundację poniesionych kosztów na podstawie faktur lub rachunków wystawionych na nazwisko ucznia lub wnioskodawcy.

 

 

 

Rozdział 3.

Tryb i sposób udzielania stypendium szkolnego oraz sposób ustalania

wysokości stypendium szkolnego

 

 

  • 7. 1. Stypendium szkolne przyznawane jest na:

1) wniosek rodziców albo pełnoletniego ucznia;

2) wniosek dyrektora.

2. Stypendium szkolne może być przyznawane również z urzędu.

 

  • 8. 1. O stypendium szkolne może ubiegać się uczeń, jeżeli spełnia łącznie poniższe warunki:

1) miesięczna wysokość dochodu na osobę w rodzinie ucznia nie jest większa niż kwota, o której mowa w art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2017 r. poz. 1796 z późn. zm.), która weryfikowana jest zgodnie z art.9 cytowanej ustawy, a w szczególności gdy w rodzinie tej występują okoliczności, o których mowa w art. 90d ust. 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty tj. w szczególności bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych, alkoholizm lub narkomania,a także gdy rodzina jest niepełna lub wystąpiło zdarzenie losowe;

2) jego miejscem zamieszkania jest Gmina Kozielice.

§ 9. Warunkiem ubiegania się o stypendium szkolne jest złożenie stosownego wniosku w Urzędzie Gminy Kozielice.

 

§ 10. Wójt Gminy może określić wzór wniosku o przyznanie stypendium zawierający dane określone w art. 90n ust. 4 ustawy.

 

  • 11. 1. Do wniosku o przyznanie stypendium powinny zostać załączone dokumenty umożliwiające określenie miesięcznego dochodu na osobę w rodzinie zgodnie z ustawą z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej. Dokumenty powinny potwierdzać dochód uzyskany w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku lub w przypadku utraty dochodu uzyskany w miesiącu złożenia wniosku.

2. W sytuacji gdy Wójt Gminy posiada informacje na temat dochodu na osobę w rodzinie ucznia, z miesiąca poprzedzającego miesiąc złożenia wniosku, lub w przypadku utraty dochodu z miesiąca złożenia wniosku nie ma konieczności dołączania dokumentów, o których mowa w ust. 1 – dochód ustala się w oparciu o dane będące w posiadaniu Wójta Gminy.

 

  • 12. 1. Wniosek o przyznanie stypendium szkolnego składa się do 15 września danego roku szkolnego, a w przypadku słuchaczy kolegiów, do dnia 15 października danego roku szkolnego.

2. W uzasadnionych przypadkach wniosek, o przyznanie stypendium szkolnego może być złożony po upływie terminu, o którym mowa w ust. 1.

 

  • 13. 1.Miesięczna wysokość stypendium szkolnegojest uzależniona od posiadanej przez gminę na ten cel dotacji, ale nie może być niższa niż 80 % kwoty,o której mowa w art. 6 ust. 2 pkt. 2 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1952 z późn. zm.) i nie może przekraczać miesięcznie 200 % kwoty, o której mowa w art. 6 ust. 2 pkt. 2 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych.

2. Kwota o której mowa w art.6 ust.2 pkt.2 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych weryfikowana jest zgodnie z zapisem art. 18 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych.

3. Stypendium szkolne jest przyznawane na okres nie krótszy niż miesiąc i nie dłuższy niż 10 miesięcy w danym roku szkolnym, a w przypadku słuchaczy kolegiów na okres nie krótszy niż miesiąc i nie dłuższy niż 9 miesięcy w danym roku szkolnym.

4. Stypendium szkolne wypłacane jest w formach, o których mowa w § 4, miesięcznie lub jednorazowo w terminach:

1) do dnia 31 grudnia – za okres od września do grudnia lub od października do grudnia danego roku szkolnego;

2) do dnia 30 czerwca – za okres od stycznia do czerwca danego roku szkolnego.

5. Jeżeli forma stypendium tego wymaga, może ono być realizowane w okresach innych niż miesięczne.

 

§ 14. Pomoc materialna o charakterze socjalnym przyznana w formie, o której mowa w § 4 ust. 1 pkt 1 regulaminu, może być realizowana przelewem na rachunek bankowy podmiotu prowadzącego zajęcia edukacyjne po przedstawieniu przez wnioskodawcę rachunku wystawionego przez prowadzącego zajęcia.

 

§ 15. Pomoc materialna o charakterze socjalnym przyznana w formie, o której mowa w § 4 ust. 1 pkt. 2 i 3 regulaminu, realizowana jest poprzez dokonanie zwrotu kosztów poniesionych w związku z dokonanym zakupem, na podstawie faktur lub rachunków wystawionych imiennie na wnioskodawcę oraz innych dokumentów potwierdzających poniesienie kosztów związanych z pobieraniem nauki.

 

§ 16. Dopuszcza się zwrot kosztów poniesionych w związku z rozpoczęciem nowego roku szkolnego (zakup podręczników szkolnych i pomocy naukowych) na podstawie faktur wystawionych w czerwcu, lipcu i sierpniu danego roku.

 

§ 17. Decyzję o przyznaniu lub odmowie przyznania stypendium podejmuje Wójt Gminy.

 

§ 18. W decyzji o przyznaniu stypendium szkolnego ustala się formę jego realizacji oraz sposób płatności.

 

 

Rozdział 4.

Tryb i sposób udzielania zasiłku szkolnego

 

 

  • 19. 1. Zasiłek szkolny przyznawany jest na:

1) wniosek rodziców albo pełnoletniego ucznia;

2) wniosek dyrektora.

2. Zasiłek szkolny może być przyznawany również z urzędu.

 

  • 20. 1. Zasiłek szkolny może być przyznany uczniowi znajdującemu się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej z powodu zdarzenia losowego.

2. Przez zdarzenie losowe rozumie się w szczególności:

1) pożar lub zalanie mieszkania;

2) nagłą chorobę w rodzinie ucznia;

3) śmierć rodzica lub prawnego opiekuna;

4) nieszczęśliwy wypadek powodujący trwały uszczerbek na zdrowiu członków rodziny ucznia;

5) inne nagłe okoliczności losowe, które mogą mieć wpływ na pogorszenie sytuacji materialnej rodziny.

 

  • 21. 1. O zasiłek szkolny może ubiegać się uczeń, jeśli spełnia poniższe warunki:

1) w rodzinie zaistniało zdarzenie, o którym mowa w § 19 ust. 2;

2) jego miejscem zamieszkania jest Gmina Kozielice.

2. Do wniosku o przyznanie zasiłku szkolnego powinny zostać załączone dokumenty poświadczające wystąpienie zdarzenia losowego /np. odpis aktu zgonu, zaświadczenie lekarskie potwierdzające chorobę, dokumenty potwierdzające wypadek lub zdarzenie losowe/.

3. Wniosek należy składać w Urzędzie Gminy.

4. Wójt Gminy może określić wzór wniosku o przyznanie zasiłku szkolnego.

 

§ 22. O zasiłek szkolny można ubiegać się w terminie nie dłuższym niż dwa miesiące od wystąpienia zdarzenia uzasadniającego przyznanie tego zasiłku.

 

§ 23. Zasiłek szkolny może być przyznany w formie świadczenia pieniężnego na pokrycie wydatków związanych z procesem edukacyjnym lub w formie pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym, raz lub kilka razy w roku, niezależnie od otrzymywanego stypendium szkolnego.

 

  • 24. 1. Wysokość zasiłku szkolnego nie może przekroczyć jednorazowo kwoty stanowiącej pięciokrotność kwoty, o której mowa w art. 6 ust. 2 pkt. 2 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych, która weryfikowana jest zgodnie z art.18 cytowanej ustawy.

2. Wysokość zasiłku w danym roku szkolnym ustala Wójt Gminy w zależności od kwoty środków otrzymanych na ten cel z budżetu państwa.

 

  • 25. 1. Decyzję o przyznaniu lub odmowie przyznania zasiłku szkolnego podejmuje Wójt Gminy.

2. W decyzji o przyznaniu zasiłku szkolnego ustala się formę jego realizacji oraz sposób płatności.

 

 

 

Rozdział 5.

Postanowienia końcowe

 

 

  • 26. 1. Uczeń traci prawo do otrzymywania stypendium, jeżeli:

1) przerwał naukę w szkole;

2) został skreślony z listy uczniów;

3) ustały przyczyny, które stanowiły podstawę przyznania stypendium.

2. O wystąpieniu faktów powodujących zaprzestanie spełniania kryteriów określonych w ust. 1, rodzic (prawny opiekun), pełnoletni uczeń lub dyrektor niezwłocznie informuje organ wydający decyzję.

3. Stypendium szkolne wstrzymuje się albo cofa w przypadku ustania przyczyn, które stanowiły podstawę przyznania stypendium szkolnego.

4. Należności z tytułu nienależnie pobranego stypendium szkolnego podlegają ściągnięciu w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

5. Wysokość należności podlegającej zwrotowi oraz termin zwrotu tej należności ustala się w drodze decyzji administracyjnej.


Załączniki do pobrania

Plik Nazwa Data dodania Pobrań
05 03 2018 10 58 23uchwaA a nr 191 (PDF, 37.74Kb) 2018-03-05 10:58:23 47
05 03 2018 10 58 23uchwaA a nr 191 zaA A cznik nr 1 (PDF, 80.78Kb) 2018-03-05 10:58:23 16
Plik Nazwa Data dodania Pobrań

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Osoba odpowiadająca za treść informacji

Informatyk gminy Kozielice

Data wytworzenia:
05 mar 2018

Osoba dodająca informacje

Marek Informatyk gminy Kozielice

Data publikacji:
05 mar 2018, godz. 10:58

Osoba aktualizująca informacje

Marek Informatyk gminy Kozielice

Data aktualizacji:
05 mar 2018, godz. 10:58